Loading...
Sygnały dźwiękowe, gest i komunikacja radiowa

Sygnały dźwiękowe, gest i komunikacja radiowa

Czy uczniowie szkoły podstawowej mogą tworzyć programy związane z tak skomplikowanymi zagadnieniami? Oczywiście, że tak! W naszej szkole realizujemy program #SuperKoderzy, dzięki któremu nie straszne nam takie pojęcia. Na ostatnich zajęciach poznawaliśmy nowe możliwości Micro:bitów. Dowiedzieliśmy się, jak działa głośnik oraz antena radiowa. Od teraz nasze programy nie tylko wyświetlają informację i reagują na naciśnięcie przycisku, ale wydają dźwięk i przesyłają informację do innych Micro:bitów za pomocą radia.

Na zajęciach tworzyliśmy następujące programy:

  1. Program, który symulował bicie ludzkiego serca. Wydawał on dźwięk przy każdym uderzeniu i wyświetlał prostą animacje. Wprowadziliśmy również element losowości. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób można zasymulować rzut kostką do gry.
  2. Wykorzystanie akcelerometru – urządzenia, które pozwala zareagować na gest. W zależności od pochylenia naszego Micro:bita wyświetlał strzałki z kierunkami na ekranie.
  3. Komunikacja radiowa – podzieliliśmy się na zespoły, w których jedna osoba jest nadawcą, a druga odbiorcą. Dzięki poznanej metodzie komunikacji i podziale na poszczególne kanały wysyłaliśmy do siebie różne wiadomości tekstowe, obrazki a nawet niektórym z nas udało się napisał program, który pozwalał na interaktywne wybranie cyfry z zakresu 0-9 i wysłaniu do odbiorcy.

Do naszej szkoły przyjechał kurier z paczką od organizatora programu i każdy z nas dostał #SuperKoderowy notatnik i długopis. Bardzo dziękujemy za taki świąteczny prezent!

Uff…wykonaliśmy bardzo dużo pracy przed świętami i zasłużyliśmy na odpoczynek. Kolejne zajęcia #SuperKoderów po przerwie świątecznej – już nie możemy się doczekać!