Loading...
Dzień Patrona Szkoły 2021

Dzień Patrona Szkoły 2021

Jak to dobrze, że nasza Szkoła ma tak Wspaniałego Patrona ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Oczywiście, że znamy Jego życiorys, oczywiście, że przywołujemy Go w naszych modlitwach np. codziennie podczas modlitwy Anioł Pański w naszej Szkolnej Kaplicy, ale staramy się uczcić naszego patrona poprzez różne wydarzenia związane z Jego Osobą.

Tak też było w tym miesiącu kiedy to w liturgii Kościoła 22 października wspominaliśmy św. Jana Pawła II.

Pomysłów jak uczcić naszego świętego było – jak zawsze bardzo dużo, ale ostatecznie chcieliśmy się wybrać do miejsca gdzie nasz patron często przebywał najpierw jako kapłan, jako biskup, kardynał i jako Jan Paweł II – tym miejscem była „Księżówka”.

Po krótce przedstawię skąd taka nazwa i gdzie ów budynek się znajduje. W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno – Szkoleniowe w skrócie „Księżówka”.

Drewniana, najstarsza część „Księżówki” została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę. Dwa lata później budynek zmienił właściciela i trafił w ręce Róży Krasińskiej z Potockich, która zamieszkała w nim wraz z dziećmi. Najstarszy syn właścicielki nosił imię Adam, stąd wzięła się pierwsza nazwa budynku – „Adasiówka”. W willi toczyło się bujne życie kulturalne Zakopanego i bywało w niej wiele znanych osób.

W latach 1889 – 1891 budynek wynajmował Władysław Zamoyski. W tym okresie mieszkał w nim wraz z matką i siostrą.

Początki „Księżówki” można datować na dzień 23 lutego 1910 r. kiedy Towarzystwo domu zdrowia dla Księży zakupiło za kwotę 90 000 koron ów dom.

W kolejnych latach budynek sukcesywnie rozbudowywano.

Obecnie w zakopiańskiej „Księżówce” mieści się dom rekolekcyjny, przyjmujący na wypoczynek księży oraz osoby świeckie związane z Kościołem Katolickim. Do ośrodka przyjeżdżają także grupy zorganizowane – parafialne, pielgrzymkowe oraz wspólnoty religijne.

W 1997 roku, przebywając w Polsce z wizytą apostolską, papież Jan Paweł II nawiedził „Księżówkę” i spędził tu kilka dni (w dniach od 4 do 7 czerwca 1997 r.). Specjalnie dla niego został przygotowany apartament na I piętrze oraz dobudowano windę.

Świadkowie pobytu Jana Pawła II w zakopiańskiej „Księżówce” wspominają, że gdy przyjechał powiedział do personelu że „teraz tutaj będzie mały Watykan”.

Nam również było dane w tym ważnym dniu odwiedzić ten wyjątkowy dom – „mały Watykan”.

Cała nasza Szkoła wzięła udział w tych uroczystościach. Uczniowie młodsi wraz z wychowawcami podjechali busem pod sam budynek. Natomiast starsi uczniowie pod opieką nauczycieli pieszo udali się do „Ksieżówki”.

Nasz plan był bardzo napięty. Najpierw o godzinie 9:30 została odprawiona przez Księdza Dziekana – Kustosza a zarazem Proboszcza Parafii Najświętszej Rodziny Bogusława Filipiaka Msza Święta w intencji całej społeczności szkolnej (Siostry Dyrektor, Nauczycieli, Pracowników Szkoły, Uczniów oraz Rodziców).

Ksiądz Proboszcz w homilii ukazał nam jak ważna w życiu jest mądrość, która prowadzi do Świętości.

Warto podkreślić, że uczniowie stanęli na wysokości zadania – angażując się we wszystkie posługi podczas Eucharystii. Także nasza szkolna schola pod przewodnictwem ks. Mirosława  swoim śpiewem uświetniła wspaniałą uroczystość. Oczywiście nie mogło zabraknąć pieśni, którą tak bardzo umiłował nasz patron czyli „Barkę”.

Po Mszy ks. Dyrektor oprowadził nas po tym niezwykłym – uświęconym miejscu. Każdy z nas był ciekawy – gdzie i jak mieszkał Papież Jana Paweł II kiedy przebywał w „Księżówce”.   Każdy z nas mógł wejść do pokoi i łazienki, gdzie przed laty mieszkał wielki Święty. Ks. Dyrektor podkreślał, że od tamtego czasu w tym apartamencie nic się nie zmieniło.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na małe „co nieco” przygotowane przez szefa kuchni 🙂

Kolejnym punktem był wspólny różaniec – modlitwa tak droga Janowi Pawłowi II dlatego rozważania były zaczerpnięte z Jego przemówień. Po różańcu był tzw. „spokojny czas” na indywidualne zwiedzanie także ogrodu.

Po tej części programu spotkaliśmy się wszyscy na jadalni, aby znowu degustować gorące oscypki z żurawiną i wspólnie spędzić czas zakończony modlitwą.

Tak oto udało się nam przeżyć ten wyjątkowy dla naszej szkoły dzień. Mam nadzieję, że Święty Jan Paweł II z okna niebieskiego uśmiechał się do nas, kiedy widział jak bardzo jest nam drogi jako patron i nauczyciel, który swoim nauczaniem i wskazówkami prowadzi nas drogą świętości.