Małe miasto Zakopane 2018

Od poniedziałku 19.11.2018r  do piątku 23.11.2018 klasa V wraz ze swoim wychowawcą bierze udział w projekcie „Małe Miasto Zakopane 2018” zorganizowanym przez Fundację Banku Gospodarki Krajowej, Urząd Miasta Zakopane oraz Tatrzańską Izbę Gospodarczą.

Uczniowie przez cały tydzień zamiast do szkoły – chodzą do pracy, poznają tajniki różnych zawodów, biorą udział w warsztatach i otrzymują wypłatę w walucie tatrzańskie korony. Uczniowie uczą się podstaw ekonomii płacąc podatki i ponosząc normalne koszty utrzymania. Kto oszczędny wpłaca pieniądze do banku po to by na końcu za zarobione korony dokonać zakupów w sklepie marzeń. Warsztaty przygotowało 20 firm. Małe Miasto rozłożyło się w Zakopiańskim Centrum Edukacji. Swoją małą redakcję ma tu również Tygodnik Podhalański, gdzie nasi uczniowie pracowali jako dziennikarze i przeprowadzali wywiady. Część dzieci była w Nosalowym Dworze, gdzie zwiedzili hotel, składali serwetki w restauracji oraz smażyli naleśniki, inni w tym czasie zakładali kajdanki podejrzanym, pobierali próbki dla potrzeb badań sanitarno-epidemiologicznych, walczyli ze smogiem, robili reklamę pensjonatowi Sośnica oraz wcielili się w pracowników Muzeum Tatrzańskiego.
„Małe Miasto” to projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 8-12 lat będący symulacją  dorosłego życia. To poznawanie  różnych zawodów, profesji i działalności, nauka poprzez pracę, zarabianie, oszczędzanie i wydawanie pieniędzy. Dzieci podczas realizacji projektu uczestniczą w warsztatach edukacyjnych w stworzonym na ten cel miejscu – Mieście gdzie uczą się pracując, zarabiają wirtualne pieniądze, oszczędzają i wydają pieniądze. Podczas zajęć nabywają wiedzę o różnych zawodach, na temat obrotu i wartości pieniądza, uczą się  mechanizmu funkcjonowania gospodarki (praca, wynagrodzenie, podatki).